Четверг, 25.04.2024, 08:51
Приветствую Вас Гость | RSS

Вчитель року 2014

Меню сайта
Категории раздела
ЗНО [3]
Вміщено матеріали щодо підготовки до ЗНО
Статистика

Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0

Види й типи односкладних речень

1)   Односкладне речення. Його відмінність від двоскладного.

За складом граматичної основи речення поділяються на двоскладні та односкладні.

Односкладні речення — це речення, основа яких складається з одного головного члена, який співвідноситься з підметом, або з присудком. Для повноти змісту вони не потребують доповнення другим головним членом.

Односкладні речення поділяються на підметові (іменні) та присудкові (дієслівні).

Основна відмінність односкладного речення від двоскладного полягає в тому, що двоскладні мають повну граматичну основу: і підмет, і присудок, односкладні — лише один головний член.

Порівняйте: На човнику й веслі від нас від’їхав травень. (М. Стельмах) — речення двоскладне. Є підмет і присудок.

В сон задувало свіжим краплистим вітром. (Є. Гуцало) — речення односкладне, з одним головним членом, співвідносним з присудком.

2)   Типи односкладних речень.

Залежно від способу вираження та значення головного члена прості односкладні речення поділяються на два типи:

— з одним головним членом, співвідносним з присудком;

— з одним головним членом, співвідносним з підметом.

Односкладні речення, як і двоскладні, можуть бути непоширеними й поширеними.

Головний член в односкладних реченнях може бути виражений дієсловом або іменником. Відповідно односкладні прості речення поділяються на присудкові (дієслівні) та підметові (іменні). До дієслівних належать означено-особові, неозначено-особові, узагальнено-особові, безособові. До іменних належать називні речення.

Означено-особовими називаються односкладні речення з присудком-дієсловом у формі першої чи другої особи дійсного (теперішнього і майбутнього часів) або наказового способу: Шануйте здобуте трудом поколінь. (М. Нагнибіда) Країну сонячну мою люблю високою любов’ю. (В. Сосюра)

Вилучення особових займенників-підметів (я, ти, ми, ви) не змінює змісту речень, а робить їх яскравішими, більш динамічними.

Уживаються ці речення здебільшого в розмовному та художньому стилях.

Неозначено-особовими називаються односкладні речення з присудком-дієсловом у формі третьої особи множини теперішнього або майбутнього часу та у формі множини минулого часу.

У таких реченнях важлива сама дія, а не особа, що її виконує. Особи тут мисляться неозначено, тому в таких реченнях підмета не буває.

Ті, що виконують дію, не називаються з кількох причин: або дія стосується багатьох і перелік зайвий чи неможливий, або свідомо уникають називання: Ведуть коня вороного, розбиті копита. (Т. Шевченко)

Неозначено-особові речення широко вживаються в наукових творах — при описі певних дослідів чи процесів.

Односкладні речення з такими самими формами присудків, як і в означено-особових та неозначено-особових реченнях, можуть указувати на дію, виконувану будь-якою особою, тобто мають узагальнене значення. Такі речення називають узагальнено-особовими: Здобудеш освіту, побачиш більше світу. (Нар. творч.) Чесне діло роби сміло. (Нар. творч.)

Найчастіше в узагальнено-особових реченнях присудки виражаються дієсловом у формі 2-ї особи однини.

У переважній більшості узагальнено-особовими реченнями є прислів’я і приказки.

Безособовими називаються односкладні речення з присудком, при якому немає і не може бути підмета: Світало. По хатах де-не-де світилось. (А. Головко)

Присудок у безособових реченнях може бути простим і складеним: У повітрі пахло липовим цвітом. (О. Десняк) Надворі було тепло й ясно. (І. Нечуй-Левицький)

Безособові речення здебільшого виражають стан людини чи природи, не називаючи активного діяча: Нам треба миру. Матерям не спиться. Уже стемніло. Немає вітру.

Уживаються вони переважно в розмовному та художньому стилях.

Називними називають односкладні речення, головний член яких виражений іменником у формі називного відмінка. Ці речення, називаючи предмет, повідомляють також про його буття, наявність, що, власне, й робить їх реченнями й відрізняє від інших видів номінативних елементів у синтаксисі: Ніч. Місячна доріжка. Спокійне море.

Крім підмета, у називному реченні можуть бути пояснювальні слова, найчастіше означення. Головний член таких речень також може бути виражений займенником: Ось і ми; кількісно-іменним сполученням: Троє коней. У них нема і не може бути дієслова.

Називні речення не бувають заперечними. Вони не вживаються в значенні минулого або майбутнього часів.

Найчастіше називні речення вживаються в газетних та журнальних статтях, у художніх описах.

3)   Чи можна вважати односкладні речення неповними?

Односкладні речення не можна вважати неповними на тій підставі, що в них немає другого головного члена речення. Підмет чи присудок у них не пропущено, він просто не потрібний.

Односкладні речення

Головний член

Співвідносний з присудком

Співвідносний з підметом

Типи

Означено-особові

Неозначено-особові

Узагальнено-особові

Безособові

Називні

Що означає головний член

Указує на дію, яку виконує певний предмет, особа

Указує на дію, яка стосується неозначеної особи

Указує на дію, яка має виконуватися всіма або кожною особою

Передає дію, стан незалежно від будь-якої особи

Стверджує наявність предметів, явищ

Чим виражений головний член

1) дієсловом у формі 1-ї чи 2-ї особи тепер. і майб. часу дійсн. способу; 2) дієсловом наказ. способу

1) дієсловом у формі 3-ї особи множини тепер. і майб. часу; 2) дієсловом у формі множ. мин. часу

дієсловом у формі 2-ї особи (рідше — в інших особах)

1) безособовим дієсловом; 2) неозначеною формою дієслова; 3) неозначеною формою дієслова з прислівниками та ін.

іменником у Н. в.

 

4)   Особливості односкладних речень.

За тим, як виражений головний член і наскільки виразно він вказує на діяча, відбувається типізація односкладних речень на означено-особові, неозначено-особові, узагальнено-особові, безособові й називні.

В означено-особових реченнях особа-діяч (я, ти, ми, ви) безпомилково встановлюється із закінчень присудків. Головний член, співвідносний з присудком, виражений дієсловом у першій або другій особі дійсного й наказового способів: Назриваю зілля запашного в гаю. (В. Чумак) Зеленійте, доли і лужечки. (А. Малишко)

Тут самі закінчення дієслів указують на особу: (я) назриваю, (ви) зеленійте.

У неозначено-особовому реченні неназвана особа-діяч мислиться як хтось із певного кола людей. Голов­ний член, співвідносний з присудком, виражений дієсловом у 3-й особі множини теперішнього або майбутнього часу чи форми множини минулого часу: На ланах співають це не часто, і сьогодні в полі день важкий. (Л. Талалай) Валі порадили йти на роботу. (Ю. Збанацький)

В узагальнено-особовому реченні неназвана особа-діяч мислиться як будь-хто з людей. Ці речення найчастіше використовуються в прислів’ях, а також у науковій літературі. У них головний член, співвідносний з підметом, як правило, виражений дієсловом у 2-й особі однини чи множини: Що посієш, те й пожнеш. (Нар. творч.) Беремо пробірку, наливаємо в неї дистильованої води.

У безособовому реченні дія мислиться як незалежна від будь-якого діяча.

Головний член (присудок) у таких реченнях виражений:

— безособовим дієсловом: Тим часом розвиднялося, світало. (М. Рильський);

— безособовою формою дієслова на -но, -то: Поле вже зорано, посіяно в ріллю;

— прислівником або прислівником у поєднанні з неозначеною формою дієслова: Сумно і смутно  людині, коли висихає і сліпне уява. (О. Довженко) Кажуть, легше повалити, ніж звести будівлі стіни. (П. Воронько)

— словами немає, не було, не буде, при яких є додаток у родовому відмінку: Де нема святої волі, не буде там добра ніколи. (Т. Шевченко).

У називному реченні називається підмет, але нічого не говориться про дію. Головний член, співвідносний з підметом, виражений іменником у називному відмінку: Труди і дні. Віки й епохи. (М. Луків)

Називне речення може починатися вказівними частками ось, он: Ось місяць, зорі, солов’ї. (П. Тичина)

Вход на сайт
Поиск
Календарь
«  Апрель 2024  »
ПнВтСрЧтПтСбВс
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930
Архив записей

Copyright MyCorp © 2024