Вторник, 16.04.2024, 13:22
Приветствую Вас Гость | RSS

Вчитель року 2014

Меню сайта
Категории раздела
ЗНО [3]
Вміщено матеріали щодо підготовки до ЗНО
Статистика

Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0

Узагальнювальні слова в реченнях з однорідними членами.

1)   Поняття про узагальнювальні слова, які можуть бути в реченнях з однорідними членами. Їх місце в реченні.

При однорідних членах речення можуть стояти слова, які об’єднують в одну групу перелічувані предмети. Такі слова називають узагальнювальними.

Узагальнювальне слово — це граматична форма, що вживається як назва найближчого родового або більш широкого поняття, яке об’єднує видові й конкретні поняття в межах одного роду: І земля, і вода, і повітря — все (УС) поснуло. (М. Коцюбинський)

Узагальнювальне слово є тим самим членом речення, що й однорідні члени, і найчастіше буває займенником або прислівником: все, всі, ніщо, скрізь, кругом, навкруги, всюди, ніде, завжди, ніколи та ін.

2)   Інтонація в реченнях з однорідними членами, де є узагальнювальні слова.

Залежно від місця узагальнювального слова змінюється інтонація речення. Якщо узагальнювальне слово стоїть після однорідних членів, то воно вимовляється з підвищенням голосу, чому передує тривала пауза. Якщо узагальнювальне слово стоїть перед однорідними членами, то голос на ньому знижується, робиться невеличка пауза.

Однорідні члени в кожному разі вимовляються з перелічувальною інтонацією.

3)   Розділові знаки в реченнях з узагальнювальними словами при однорідних членах речення.

Якщо узагальнювальне слово стоїть після однорідних членів, то перед ним на письмі ставиться тире: На вершечку стрілецької гори, на горах і видолинках — скрізь уже панувала тиша. (І. Нечуй-Левицький)

Якщо узагальнювальне слово стоїть перед однорідними членами або словом, яке до них відноситься, то після нього ставиться двокрапка: Тиша уже панувала скрізь: на вершечку стрілецької гори, на горах і видолинках.

Якщо однорідні члени стоять усередині речення після узагальнювального слова, то перед однорідними членами ставиться двокрапка, а після них — тире: Скрізь: на вершечку стрілецької гори, на горах і видолинках — уже панувала тиша.

Перед словами як-от, наприклад, а саме, що стоять після узагальнювального слова, ставиться кома, а після них двокрапка: На берегах Дніпра розташовано багато міст, як-от: Київ, Черкаси, Дніпропетровськ, Запоріжжя, Херсон.

4.   Спостереження над мовним матеріалом.

Запишіть речення, накресліть його схему.

І в горах, і на рівнині, і в лісі — скрізь було тихо.

Схема.

 

 

Вход на сайт
Поиск
Календарь
«  Апрель 2024  »
ПнВтСрЧтПтСбВс
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930
Архив записей

Copyright MyCorp © 2024
Бесплатный хостинг uCoz