Среда, 29.01.2025, 01:30
Приветствую Вас Гость | RSS

Вчитель року 2014

Меню сайта
Категории раздела
ЗНО [3]
Вміщено матеріали щодо підготовки до ЗНО
Статистика

Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0

Простий і складений (іменний та дієслівний) присудок

Присудок — це головний член речення, який означає те, що говориться про підмет, і відповідає на питання що робить підмет? що з ним робиться? який він є? хто або що він є?

 

Простий дієслівний присудок.

Простий дієслівний присудок — це такий присудок, в якому лексичне і граматичне значення виражені дієсловом в одному зі способів — дійсному, умовному або наказовому.

Семантична особливість простого дієслівного присудка полягає в тому, що він виражає дію, значення якої зосереджується в одному дієслові. Простим дієслівним буде і присудок, виражений складеною формою дієслова майбутнього часу. Допоміжне ж дієслово, що служить для утворення форм майбутнього часу, не несе будь-яких семантичних відтінків значення присудка, а виконує лише граматичну роль.

Складений дієслівний присудок — це присудок, утворений сполученням допоміжного дієслова, яке виражає граматичне значення, і неозначеної форми дієслова, яка виражає основне лексичне значення.

Складений іменний присудок — це різновид складеного присудка, який складається з двох компонентів: дієслова-зв’язки та іменної частини. Кожен компонент виконує свою роль у структурі присудка: зв’язка виражає граматичні значення присудка (час, спосіб, особу), іменна частина — його лексичне значення.

Складений іменний присудок — це присудок, що виражається сполученням дієслова-зв’язки та іменної частини. Іменна частина виражає зміст (лексичне значення присудка), а допоміжне дієслово передає граматичне значення способу, часу, особи або роду.

 

Присудок

 

Простий присудок

Складений присудок

дієслівний

іменний

Спосіб вираження

Дієслово: Він пробув удома десять днів. (В. Шевчук) Взяв би я бандуру.

Фразеологізм: Я печу раків і мовчки стою на одному місці.

Вигуково-дієслівні форми: хап, смик, стук, сіп тощо: І раптом поплавок — сіп! (Остап Вишня)

Неозначена форма дієслова + допоміжне дієслово: Діти почали малювати фарбами.

Коротка форма прикметника певен, ладен, згоден, рад, готов, годен, повинен тощо: Про Крим він ладен розповідати цілий день.

Присудковий прислівник треба, можна, доцільно, необхідно: Роботу треба виконати до вечора.

Дієслово-зв’язка: бути, становити, являти собою, здаватися, називатися … + іменна частина (іменник, прикметник, займенник, числівник, дієприкметник: Дід чомусь став маленький. (О. Довженко)

Вход на сайт
Поиск
Календарь
«  Январь 2025  »
ПнВтСрЧтПтСбВс
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
Архив записей

Copyright MyCorp © 2025
Бесплатный хостинг uCoz