Четверг, 18.04.2024, 22:59
Приветствую Вас Гость | RSS

Вчитель року 2014

Меню сайта
Категории раздела
ЗНО [3]
Вміщено матеріали щодо підготовки до ЗНО
Статистика

Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0

Відокремлена прикладка

1)   Що таке відокремлена прикладка?

Відокремлена прикладка — це іменниковий зворот, який виступає в реченні в ролі означення. Як і невідокремлена прикладка, вона узгоджується з означуваним словом у відмінку.

2)   Умови відокремлення прикладок.

Завжди відокремлюється поширена прикладка, яка стоїть після означуваного слова, що пояснює або уточнює іменник: Автор її — колишній розвідник, став згодом відомим істориком, професором Лондонського та Оксфордського університетів. (Із газети) І світає, і смеркає, і знову смеркає, а москаля, її сина, немає, немає. (Т. Шевченко)

Одиничні прикладки, які стоять після означуваного слова, відокремлюються тоді, коли відокремлена прикладка пояснює означуване слово — іменник — власну назву. Це найчастіше прізвища, імена або псевдоніми, а також географічні назви, які потребують уточнення: До мене підходить друг мого дитинства, Григорій Безверхий, архітектор. (О. Довженко)

Прикладки — власні імена й прізвища — відокремлюються лише тоді, коли вони названі вперше: Найменша дочка його, Соломія, підвівши голову, оглядала обсипану плодами яблуню. (М. Стельмах)

Прикладки, що стоять перед означуваним словом, відокремлюються, коли вони мають обставинно-означальне значення, переважно причинове: Сам депутат, Іван Петрович добре розумів усі складності сучасної економічної політики. (Із газети)

Одиничні й поширені прикладки, які пояснюють особовий займенник, відокремлюються незалежно від місця в реченні: Він, вісімнадцятилітній хлопець, повертався з весняного лісу, засіяного синім рястом і прозоро-голубими дзвониками. (М. Стельмах)

Завжди відокремлюються прикладки, які до означуваного слова приєднуються за допомогою слів на прізвище, на ймення, родом, так званий, як-от, а саме, тобто, наприклад, зокрема, особливо та ін. Ці прикладки мають уточнювальне або уточнювально-видільне значення: Гей, був у Січі старий козак, на прізвище Чалий. (Нар. творч.) Деякі риби, як, наприклад корюшка, в’ють під водою гнізда й відкладають ікру. (Із журналу)

Прикладки, що приєднуються за допомогою сполучника як, відокремлюються лише тоді, коли вони мають додатковий причиновий відтінок. Таке відокремлення не залежить від місця в реченні: Івась, як менший, завжди терпів від Карпа. (Панас Мирний)

3)   У яких випадках прикладки виділяються за допомогою тире?

За допомогою тире виділяються відокремлені прикладки в таких випадках:

— якщо поширена прикладка має значення уточнення й перед нею можна поставити слова а саме: Хлопцям, правда, дуже заважав малий Головань — Андрійко. (В. Бережний);

— якщо прикладка відноситься до одного з однорідних членів: Мені згадалась юність рання, робіт нових казковий план і витвір нашого дерзання — любимий, перший Дніпрельстан. (М. Нагнибіда);

— якщо прикладці надається особливий смисл (частіше така прикладка стоїть в кінці речення): Добра, здорова галузь цієї артерії виливається в Шевченкову соціальну сатиру — сміх безоглядної боротьби. (Є. Сверстюк).

Відокремлення прикладок

Правила

Приклади

Поширені прикладки відокремлюються в тих самих випадках, що й означення, лише частіше для їх виділення вживають тире

А навкруги казкові шати — сніговим шаром уквітчані віти дерев. (Остап Вишня)

Завжди відокремлюються прикладки, які приєднуються до означуваного іменника словами тобто, або (=тобто), чи (=тобто), наприклад, зокрема, особливо, на ім’я, на прізвище, так званий, родом

Пейзаж, тобто опис природи, у художньому творі відіграє композиційну роль.

Прикладка зі словом як відокремлюється лише тоді, коли вона має відтінок причини

Кривинський, як посередник, вийшов наперед громади. (Панас Мирний)

Якщо прикладка має значення уточнення і перед нею можна поставити слова тобто, а саме, то виділяємо її тире або комою

Винуватці тої сварки — Карпо та Марина пішли перепрошувати сусідів.

На уроці добре відповідав сьомий за списком учень, Дмитро Карпенко.

Непоширена прикладка й означуване слово з’єднуються дефісом, якщо

— вони виражені загальними іменниками;

— загальний іменник стоїть після власної назви;

— прикладка входить до складу терміна

 

 

вітер-пустун, мати-природа

Дніпро-ріка, але ріка Дніпро

меч-риба, розрив-трава

 

 

Вход на сайт
Поиск
Календарь
«  Апрель 2024  »
ПнВтСрЧтПтСбВс
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930
Архив записей

Copyright MyCorp © 2024