Четверг, 28.03.2024, 17:40
Приветствую Вас Гость | RSS

Вчитель року 2014

Меню сайта
Категории раздела
ЗНО [3]
Вміщено матеріали щодо підготовки до ЗНО
Наш опрос
Звідки Ви?
Всего ответов: 98
Статистика

Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0

Урок №2,3

Урок № 2-3

Тема: Непохідні й похідні прийменники. Групи прийменників за будовою.

Тип уроку: комбінований.

Мета: Поглибити знання учнів про особливості прийменника як службової

 частини мови; формувати вміння правильно поділяти прийменники за морфологічною будовою та за походженням; розвивати навички правильного написання непохідних і похідних прийменників; виховувати в учнів уміння правильно організувати свій режим дня, харчування, навчати формувати здоровий спосіб життя.

Обладнання: Підручник, таблиці (з української мови –  «Непохідні та похідні прийменники», з основ здоров’я – «Режим дня»), картки, комп’ютер, мультимедійний проектор, слайдова презентація.

Методи і прийоми: робота у групах, колективна робота, інтерактивні методи.

Міжпредметні зв'язки: література, російська мова, основи здоров’я, валеологія, фізкультура.

Епіграф  до уроку:

                                 «Гімнастика, фізичні вправи повинні міцно увійти в повсякденне життя кожного, 

хто хоче зберегти працездатність, здоров’я, повноцінне і радісне життя»

Гіппократ

Хід уроку:

 І. Мотивація навчальної діяльності школярів.

Який у вас настрій? Передайте виразом обличчя. Усміхніться до мене, поділіться гарним настроєм із товаришем. З виразу обличчя я бачу, що все гаразд і загальний ваш настрій можна показати так: (обличчя людини, яка має хороший настрій)

 1. Організаційний момент.

На попередньому уроці ми дійшли висновку, що найдорожчий скарб - це здоров’я. Воно як свічка, поки горить – тепло та затишно.

Вигорить свічка - зникне життя.

За гроші можна купити будинок, та не купиш затишок.

За гроші можна купити ліжко, та не купиш сон.

За гроші можна купити взуття, та не купиш рухливість ніг.

За гроші можна купити ліки, та не купиш здоров’я.

Народна мудрість каже: "Бережи одяг, доки новий, а здоров’я - доки молодий".

А чому, доки молодий? (Міркування дітей).   

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.

1. Перевірка домашнього завдання.

2. Вибірковий диктант

        Виписати прийменники із залежними словами. Визначити, які це частини мови, з якими відмінками вживаються використані прийменники та які виражають відношення.

  1. Робіть висновки про своє здоровя по тому, як ви радієте ранку.
  2. Кожна  людина впродовж дня повинна  багато чого зробити. 3. У будь-яку пору року вранці  виконуй ранкову зарядку. 4. Активні рухи руками, ногами, тулубом заряджають людину енергією на весь день. 5. Під режимом харчування  розуміють чіткий розподіл окремих вживань їжі протягом доби.

ІІІ. Оголошення теми та мети уроку.

ІV. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу

 

  1. Інтерактивний метод «Коло ідей».

Обґрунтувати проблемне питання: якими частинами мови виступають у поданих  реченнях омонімічні слова.

  1. На уроці фізкультури діти стали в коло.
  2. Спортсмени бігали коло річки. 

 Очікувані обґрунтування:

  1.  У першому реченні виділене слово відповідає на запитання  що? – коло; У другому реченні виділене слово входить до складу запитання  коло чого? – коло річки.
  2.  У першому реченні виділене слово має лексичне значення; У другому – служить для зв’язку слів;
  3.  У першому реченні виділене слово виступає членом  речення (присудок); У другому реченні виділене слово можна замінити  прийменником- синонімом біля.

Висновок: У першому реченні слово коло – іменник, у другому – прийменник.

2. Робота із теоретичним матеріалом.

                                                                                               

1) Пояснення  вчителя за таблицею №3:

 

ЗА ПОХОДЖЕННЯМ ТА УТВОРЕННЯМ

НЕПОХІДНІ:

ПОХІДНІ:

Не утворені від якихось частин мови (їх часто плутають із префіксами).

Утворені від інших частин мови

Утворені сполученням  непохідних прийменників

в, від, над, до, на, без, крім, при,за

Навколо, вздовж, край, осторонь, заради

по+за (поза), за+для (задля) по+під (попід), з+по+серед (з-посеред)

2) Знайомство із  теоретичним матеріалом підручника.

3. Розподільний диктант.

Записати сполучення слів з прийменниками у два стовпчики: у перший – із похідними  прийменниками, у другий – із непохідними.

Наді  мною, коло лісу, з-поміж людей, з гори, протягом року, понад лісами, згідно з наказом, о сьомій годині, незалежно від погоди, край дороги, біля столу, на дошці, під землею, без нас.

Визначити, від яких частин мови утворилися  похідні  прийменники.

ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА№2

(Валеопауза для язика та правильного дихання)

 

1. Промовляти скоромовки.

2. Правильне чергування вдоху та видоху:

а) вдох через ніс, видох – через рот;

б) короткий глибокий вдох – повільний видох;

в)  повільний глибокий вдох – короткий різкий видох;

г)  на одному видоху посилити звук:

---ж-ж-ж-ж, ---з-з-з-з, ---р-р-р-р, ---с-с-с-с.

           4. Самостійна робота у зошитах.

Записати речення, підкресливши омонімічні слова. Зясувати, які

це частини мови, від яких повнозначних частин мови утворилися похідні прийменники.

           Коли читаєш не тримай книжку  близько від очей. Туристична група   

           зупинилась близько лісу. Навколо стояла тиша. Спортсмени бігали   

           навколо стадіону.  Закарпаття — курортний край. Край дороги

           побудували спортивний майданчик.

5. «Навчаючи – учусь».

Троє учнів розглядають таблицю пр  розподіл прийменників за будовою. Потім ознайомлюють зі своєю інформацією інших учнів класу.

ПРОСТІ

СКЛАДНІ

СКЛАДЕНІ

Непохідні та похідні, що мають одну основу

Утворюються з кількох частин і пишуться разом або через дефіс

Утворюються з кількох частин і пишуться окремо

Від, при, за, кругом, на, шляхом, біля, перед, в

Попід, задля, з-посеред, із-за, заради, поміж,з-за

Під час, відповідно до, згідно з, на відміну від

 

 6. Коментований диктант із творчим завданням.

Записати речення, підкреслити прийменники, визначити їх вид за будовою та з яким відмінком вживається. Пояснити орфограми.

Під режимом харчування  розуміють чіткий розподіл окремих вживань

 їжі протягом доби. Здоровим школярам  слід їсти чотири рази на добу з інтервалом у чотири години. Під час їжі будь зосередженим, добре пережовуй їжу. Не слід їсти в проміжках між їжею, бо від цього порушується робота залоз органів травлення, знижується апетит.

Творче  завдання. Троє учнів працюють біля дошки:

                І варіант - фонетичний аналіз слова  їжею;

                ІІ варіант - словотвірний аналіз слова розподіл,

                          ІІІ варіант - морфологічний розбір слова  харчування.

V. Закріплення вивченого матеріалу.

     1. Гра «Хто швидше». Визначте рядок, у якому похідні прийменники

утворені від: а) іменників; б) прислівників.

  1.        А.   1. Коло, край, кінець, протягом.

     2. Углиб, уздовж, навпроти, поруч.

     3. Наперед, навколо, крізь, назустріч.

     4. Опісля, близько, проміж, посеред.

Б.  1. Близько, вглиб, край, посеред.

     2. Навколо, навкруги, вздовж, упоперек.

     3. Напередодні, окрім, замість, проміж.

     4. Назустріч, протягом, кінець, наперекір.

ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА№3

Валеопауза для профілактики шийного остеохондрозу,

вправи для хребта.

 

  1. Стати на ципочки, підняти руки вверх,  витягнувши тулуб вверх.
  2. Тягнутися вище й вище, не зводячи очей з кінчиків пальців.
  3.  Нахилятися вперед, назад, в боки.
  4.  Повільно обертати головою в різні боки, руки зціплені над  головою.
  5.  Повільно обертати головою,  нахилившись назад (у грудинній  частині хребта), руки в боки.
  6.  Стоячи прямо,  повертати головою, дивитися на п’яти.

2. Робота з таблицею.

Скласти звязну розповідь про поділ прийменників на  групи за будовою, походженням та утворенням, користуючись поданою таблицею.

ПОДІЛ ПРИЙМЕННИКІВ

За будовою

За походженням та утворенням

ПРОСТІ: без, від, по, в, з, до, для, за, на, при, під, через

Непохідні: в, від, над, до, на, без, крім, при, по (їх часто плутають із префіксами)

СКЛАДНІ (з двох чи кількох простих прийменників, мають одну основу): з-за, з-попід, з-на, з-понад, поза, з-під,    з-поміж, задля, заради

Похідні, утворені:

а) Сполученням  непохідних прийменників: задля, посеред, з-попід

 б) Поєднанням     прислівників     чи іменників з прийменниками: за рахунок, нарівні з, відповідно до, на відміну від

 в) Від інших частин мови: край, кінець, коло, близько, вздовж, вслід

 

 

СКЛАДЕНІ (з кількох слів): з метою, за рахунок, під час, незалежно від, згідно з, на відміну від

 

  1. Робота учня за карткою.

      1. Скласти по два речення з поданими словами, щоб вони були то повнозначними, то  прийменниками.

Навкруги, кінець, довкола, поряд.

      2. Самостійна робота у зошитах.

Скласти і записати у зошити план роботи на вихідний день або свій режим на кожен день, використовуючи  прийменники різних груп за походженням та будовою.

VІ. Підведення підсумків. Оцінювання.

  1. Рефлексія
  • Що нового дізналися на уроці?
  • Що для вас було найцікавішим?
  • Що для вас виявилося найскладнішим?
  • Над чим, на вашу думку, варто ще попрацювати?

 

Оцініть свою роботу та роботу товариша (у кожного на парті – смайлики)

ПРАЦЮВАВ ВІДМІННО

ПРАЦЮВАВ ДОБРЕ

ПРАЦЮВАВ ПОСЕРЕДНЬО

МАЙЖЕ НЕ ПРАЦЮВАВ

    

 

 VІІ. Домашнє завдання:

  1. Вивчити теоретичний  матеріал підручника,
  2. Завдання на вибір:
  • Виписати з художньої та наукової літератури прислів’я, приказки, цитати, крилаті вислови про вплив тютюнопаління,  алкоголю, наркотиків на організм людини;
  • Створити буклет “Стань вільним від шкідливих звичок”
  • Підготувати презентацію на тему: «Хвороби, що виникають внаслідок шкідливих звичок»

 

Вход на сайт
Поиск
Календарь
«  Март 2024  »
ПнВтСрЧтПтСбВс
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Архив записей

Copyright MyCorp © 2024
Бесплатный хостинг uCoz