Суббота, 20.04.2024, 14:15
Приветствую Вас Гость | RSS

Вчитель року 2014

Меню сайта
Категории раздела
ЗНО [3]
Вміщено матеріали щодо підготовки до ЗНО
Статистика

Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0

Урок №4

Урок № 4

Тема: Написання похідних прийменників разом, окремо, через дефіс.

Тип уроку: комбінований.

Мета:  поглибити знання учнів про особливості написання похідних

прийменників разом, окремо, через дефіс; виробляти відповідні правописні вміння й навички; розвивати пам’ять, увагу, удосконалювати правописну грамотність учнів; виховувати в учнів негативне ставлення до шкідливих звичок.

Обладнання: Підручник, таблиця, картки, цитати, крилаті вислов, комп’ютер, мультимедійний проектор, слайдова презентація.

Методи і прийоми: фронтальна бесіда, самостійна робота, робота у групах, колективна робота, інтерактивні методи.

Міжпредметні зв'язки: художня література, російська мова, основи здоров’я.

Епіграф до уроку:

Важко уявити ті благотворні зміни,

                                               які відбулися б у всьому людському житті,

       якщо б люди перестали одурманювати і отруювати себе

горілкою, вином, табаком і опіумом.

Л.М.Толстой

Хід уроку:

І. Мотивація навчальної діяльності школярів:

1.   Організаційний момент;

 Треба всім нам привітатись:
— Добрий день!
Дружно, весело скажімо:
— Добрий день!
Вліво-вправо повернімось,
Туди-сюди усміхнімось:
— Добрий, добрий, добрий день

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів:

1. Фронтальна бесіда.

·        Для чого служать прийменники?

·        3 якими відмінками іменників вживаються  прийменники?

·        На які види вони поділяються за будовою, походженням та утворенням?

·        Які прийменники називаються непохідними?

·        Як творяться  похідні прийменники?

 

2. Самостійна робота в зошитах «Вибери правильний варіант».

Записати речення, добираючи відповідні прийменники, ставлячи

 іменник  у потрібному відмінку.

  Після надходження (у, до) (організм) навіть невеликих доз алкоголю його дію відчувають усі органи. ( Від, через)( руйнівна дія) алкоголю страждають нирки. Нікотин небезпечно впливає (на, в) (печінка), (підшлункова залоза). (У, в)( наркоман) спостерігаються провали (в,у) (пам’ять) та галюцінації.     

3. Тим часом троє учнів працюють за картками.

Картка №1. Записати словосполучення в три колонки: у першу – із простими  прийменниками, в другу - із складними, у третю – із складеними. Із одним-двома словосполученням  скласти речення.

 До ваших послуг, між двома вогнями, відповідно до правил, біля джерел, брати на буксир, коло витоків, під час роботи,  бути при ділі, поміж берез, заради щастя, із-за гори.

Картка №2. Записати фразеологізми  в дві колонки: у першу - з непохідними  прийменниками, в другу - з похідними. Із одним фразеологізмом   скласти поширене речення.

Видно птаха по польоту, падати од вітру, цідити крізь зуби, жити  на

краю світу, поповзли мурашки поза шкірою, плювати межи очі, лити як

з відра, з-за плечей холоне, кіт поміж них пробіг, мов з-під землі виріс.

Картка №3. Скласти й записати  речення, в яких подані слова виступали б

то прийменниками, то самостійними частинами мови.

Позаду, поблизу, обабіч.

ІІІ. Оголошення теми та мети уроку.

ІУ. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу

 

1. Самостійна творча робота.

Розглянувши таблицю №4, розказати про написання похідних прийменників. Доповнити таблицю власними прикладами.

Написання похідних прийменників

Разом

Окремо

Через дефіс

Утворені

від прислівників, іменників

та прийменників

Утворені

від прислівників та   іменників з непохідними прийменниками

Утворені приєднанням

до прийменників з, із інших прийменників

поруч

внаслідок

довкола

вздовж

навколо

наперед

незалежно від

відповідно до

з метою

за винятком

під час

згідно з

із-за

з-посеред

з-під

з-попід

з-поміж

з-поза

ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА№4

Валеопауза для роботи центральної нервової системи.

 

1. Руки вперед, ліва торкається лівого плеча,

потім права – правого плеча, ліва рука вверх, права – вверх,

по черзі все повертається назад (5-6 разів)

2. Встаньте, зігніться, розслабте м,язи спини, плечей. Потім повільно

піднімайте  своє тіло (плечі, груди) і відкиньте його назад і вниз. Спина

стала міцною, рівною, а руки, шия –  вільними, легкими (5-6 разів)

3.Сидячи, закрити очі і уявити собі  красиву природу,

берег теплого моря, тишу.

1.   Переписати, розкривши дужки та вставивши букви. Пояснити написання прийменників.  

Кожного року міл...ни людей набувають різних захворюван...  ч...р...з курі...я. Та (не)зважаючи(на) це, інші люди починають палити. (У,в) кожної людини досвід першого знайомства (з, із) тютюном свій. Під(час) першої спроби запалити  можливі кашель, спазм (у, в) горлі, загальне

...будження або гал...мування і навіть втрата свідомості. Ступінь прояву цих ознак залежить (від,од) особливостей організму.

Продовжити текст, зробивши висновки про вплив паління на організм, використовуючи похідні прийменники.

2. «Мозковий штурм».

Які хвороби виникають внаслідок куріння?  

3. Перевірка домашнього завдання.

(Відповіді учнів із доповненням учителя, захист презентацій, буклетів)

Захворювання, спровоковані курінням:

  • бронхіт, емфізит;
  • хвороби серця, інфаркти;
  • рак легенів та інші ракові захворювання;
  • хвороби шлунка і дванадцятипалої кишки.

85 % померлих від раку легенів – курці.

25 % померлих від інфаркту міокарда – курці.

У 40 років інфаркт мають насамперед курці.

Курці багато і часто кашляють, важко дихають.

Під час хірургічного втручання вони нерідко гинуть через ускладнення з диханням.

Курці мають проблеми із зубами, жовто-сірий колір обличчя, синці під очима, порушення кровообігу.

4. «Зворотній зв'язок».

Вчитель: І хто не знає про доктора Фауста і його одвічного супутника Мефістофеля? Проте мало хто знає, що в легенді про Фауста був такий

цікавий епізод. Після відкриття Америки доктор у супроводі Мефістофеля побував у Новому Світі. Вони виявили там багато цікавого, зокрема, небачені раніше рослини, а поміж ними – тютюн. Мефістофель заявив:

  • Корисна травичка, не лопух якийсь! Вона ощасливить Старий Світ!

Хто хоч раз закурить, більше не покине цієї забави. Більше не говоритимуть про нас, чортів, що тільки ми одні вдихаємо дим і випускаємо його з ніздрів. Чи не натоптати вам тютюном люльку, шановний докторе?

  • Не треба, забава для дурнів,- рішуче відповів Фауст.  

Отже, паління цигарок – це не модно.  Кожен з вас повинен знати, що це забава, яка забирає життя. Вмійте робити правильний вибір. 

ІV. Закріплення вивченого матеріалу.

     1. Перекласти текст українською мовою. Розкрити його тему, ідею. Усно доповнити своїми знаннями, спостереженнями.

       Алкоголь вносит глубокие изменения в организм человека. Долгое время они ничем себя не проявляют, и человеку кажется, что алкогольный дурман легок и приятен, он создает видимость веселья и хорощего настроения. И вот уже тянет к крепким напиткам, а потом так хочется чувствовать себя взрослым. А алкоголь тем временем уже вершит свою страшную работу в печени, желудке, сердце. Но самое  страшное происходит в мозгу.

     2. Працюючи у групах, доповніть наведені приклади наслідків вживання алкоголізму на організм людини власними і запишіть. Використовуйте похідні і непохідні прийменники.

1 група. Відставання від однолітків у фізичному та розумовому розвитку;

2 група. Специфічна дія на центральну нервову систему.

3 група. Соціальні проблеми, що спричиняють вживання алкоголю.

V. Підсумок уроку.

                Вправа «Продовж  речення »

(Кожен учень продовжує речення, які  записані на дошці.)

1. Наркоман – це..

2. Я знаю такі види наркотиків..

3. Вживаня наркотиків призводить до..

4. Наркоманія приносить …

    5. У наркоманів …

   VІ. Домашнє завдання:

1.     Вивчити теоретичний матеріал підручника.

2.     Записати своє правило здорового способу життя.

3.     Завдання на вибір:

    Написати  твір «Шкідливі звички. Чи варто починати?»;

            Намалювати плакат: “Наркотикам – НІ!”, “Зроби свій вибір!” тощо.

 

Вход на сайт
Поиск
Календарь
«  Апрель 2024  »
ПнВтСрЧтПтСбВс
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930
Архив записей

Copyright MyCorp © 2024